НПН / Новини / СКАНДАЛЬНИЙ “ДАУ”: ЖУРНАЛІСТИ НАВІДАЛИСЯ В ХАРКІВСЬКИЙ СИРОТИНЕЦЬ, ЯКИЙ “АРЕНДУВАВ” НЕМОВЛЯТ НА ЗЙОМКИ ФІЛЬМУ (ВІДЕО)

СКАНДАЛЬНИЙ “ДАУ”: ЖУРНАЛІСТИ НАВІДАЛИСЯ В ХАРКІВСЬКИЙ СИРОТИНЕЦЬ, ЯКИЙ “АРЕНДУВАВ” НЕМОВЛЯТ НА ЗЙОМКИ ФІЛЬМУ (ВІДЕО)

Юристи стверджують, що опікуни мають нести відповідальність у разі, якщо буде доведено, що сиротам спричинили травми. 

Катування та пропаганда насильства, — одразу два кримінальні провадження відкрила прокуратура після скандалу з дІтьми у Харкові. Немовлят із сиротинця використовували для зйомок експериментів та дослідів у провокативному фільмі російського режисера. Слідчі уже допитали директорку дитячого будинку. Докладніше в сюжеті ТСН 19:30.

Металеві клітки, дроти та прилади. І немовлята, які заходяться плачем, а їм на голови чіпляють електроди. Це  сцена з 6-годинного фільму “Дау: Дегенерація” російського режисера Іллі Хржановського. За сценарієм, це радянський інститут, де проводять екперименти, зокрема і на дітях.

Саме ці кадри викликали хвилю обурення.  Знущання  у них розгледіла  експертка з дитячої нейропсихології Олена Самойленко. І першою написала у мережі.

“Там дитина кричить і вона кричить так, як діти кричать, коли вона когось кличе. Йому не подобається там лежати, йому не подобається, що в нього щось незрозуміле на голові. Він там махає руками, щоб люди дорослі припинили щось до нього там прикріплювати”, — розповіла вона.

Виявилося, піддослідних грали сироти з харківського дитячого будинку.

“Набагато легше взяти дитину, про яку дбає, але ніхто не піклується, наприклад, про її емоційний стан. Думаю, що багато з батьків відкликали би кадри, де їхній оголений син лежить прив’язаний проводами і плаче”, — сказала експертка.

Приниження гідності,  експлуатація дітей і тортури — це лише те, що лежить на поверхні цих кадрів, каже дитячий омбутсмен.

“Це галас. Це світло, яке вмикається. Це постійно перезйомки. Це очікування того, щоб дитина правильно виглядала. Це, знову ж, певні тортури, бо щоб зняти або щоб показати фільм на декілька годин, це знято сотні годин відеоматеріалу”, — ділиться думкою уповноважений президента з прав дитини Микола Кулеба.

А от продюсери стрічки запевняють, що знімали дітей лише дві години. І це була лише імітація дослідів. Під наглядом  і з дозволу опікунів . Бо дітки — справді сироти.

“Жодні маніпуляції не впливали на дітей. Жоден реквізит на них не впливав – фізично, психологічно. Це була коротка зйомка з відповідною групою дорослих навколо дітей. Із дітьми в кадрі все було абсолютно добре, природньо. Ніякі експерименти на дітях не проводились”, — каже продюсерка фільму Світлана Драгаєва.

Усі подробиці тепер з’ясовує прокуратура. За заявою дитячого омбутсмена, там відкрили провадження за двома статтями: “катування” та “виготовлення та розповсюдження творів, які пропагують насильство”.

Слідчі уже знають, з якого саме сиротинця були немовлята. І вже допитали директорку. Вона на посаді вже 20 років. Звісно, жодних коментарів там не дають і з журналістами не спілкуються.

Хто  саме підписував дозвіл на зйомки сиріт, слідчі ще з’ясовують. Але в будь-якому випадку відповідальність лежить саме на опікунах, тобто керівниках дитбудинку, кажуть юристи.

“Тому що опікун за жодних обставин не повинен поміщати в умови, які є для такої особи не комфортними, не корисними або навіть небезпечними”, — каже юрист Дмитро Отсапенко.

От тільки  довести тепер, що діти зазнали фізичних чи моральних травм буде нелегко. Адже знімання відбувалося дев’ять років тому.

Підписуйтесь на #НПН# в Telegram-канал https://t.me/npn_net_ua. Отримуйте тільки самі свіжі новини