НПН / Реформа СБУ враховує міжнародні практики та українські безпекові реалії – Сергій Пунь

Реформа СБУ враховує міжнародні практики та українські безпекові реалії – Сергій Пунь

Реформа Служби безпеки України враховує кращі міжнародні практики і суто українські безпекові реалії. Про це розповів заступник керівника з питань реформування СБУ Сергій Пунь в ефірі одного з телевізійних каналів.

«Кожна країна конструює свою спеціальну службу, виходячи з наявних безпекових реалій і певного традиційно-історичного підходу. На сьогодні наша безпекова реалія – це війна з Російською Федерацією, окуповані території, підривна діяльність з боку російських спецслужб», – зазначив Сергій Пунь.

Він підкреслив, що з такими викликами наразі не стикається жодна інша країна Європи. Тож позбавляти СБУ правоохоронних функцій і перетворювати її на суто інформаційну спеціальну службу, що вважається кращою практикою в ЄС, в існуючих безпекових реаліях не зовсім доречно. При цьому він зазначив, що в країнах ЄС, які у 90-х роках мали схожі до українських «вихідні» позиції, а саме вийшли із так званого соціалістичного табору, спецслужби мають правоохоронні повноваження. Зокрема, у Польщі спецслужба за функціями подібна до СБУ, у двох країнах Балтії спецслужби теж мають право досудового розслідування.

Також Сергій Пунь деталізував загальний алгоритм реформи.

Перший крок – прийняття закону «Про Службу безпеки України», який визначить нові завдання для СБУ.

Потім відбудеться впровадження нової структури спецслужби і поступове скорочення особового складу. Воно відбуватиметься у тому числі за рахунок впровадження системи електронного документообігу, аналітичних систем.

Основні цінності, які закладає реформа, – це дотримання прав і свобод людини, політична та операційна незалежність СБУ, професійність, доброчесність, адаптивність і технологічність. «Наше основне завдання у межах реформування Служби безпеки – це створити сучасну, ефективну, спроможну спецслужбу», – зазначив Сергій Пунь.

Він сподівається, що закон буде прийнятий у 2020 році, оскільки реформа є потребою сьогодення і на неї існує суспільний запит.

Нагадаємо, що проект закону «Про Службу безпеки України» подано Президентом до парламенту 10 березня. Він містить системні нововведення, які дозволять українській спецслужбі перейти на якісно інший рівень у своїй діяльності. У травні Верховна Рада розглянула законопроект і направила його на повторне перше читання. Наразі робота над текстом проекту триває на базі профільного комітету ВР із залученням експертних представників міжнародних партнерів і громадського сектору.